Malta – skarb na środku morza

Malta morze zabytki

Woda, woda… i Malta!

Praktycznie na środku Morza Śródziemnego, bo około 300 km od wybrzeża Tunezji, i 93 km od włoskiej Sycylii, leży Malta. To kolejny w moim cyklu kraj wyspiarski, natomiast teraz wracamy na kontynent europejski.
Malta jest naprawdę małym krajem, osamotnionym na wodach śródziemnomorskich. Znajduje się pomiędzy Europą a Afryką, co w wyglądzie Malty, i nie tylko, ma bardzo duże znaczenie. Maltańskie wyspy to powierzchnia rzędu 316 km kwadratowych, na których mieszka ponad pół miliona osób, co trzeba przyznać jest pokaźną liczbą zważywszy na skromne rozmiary Malty. Te liczby w rezultacie dają trzeci wynik w Europie pod względem gęstości zaludnienia.

Korki na drogach, na wodzie, czy w powietrzu?

Ciekawymi danymi są informacje o tym, że na Malcie zarejestrowanych jest około 350 tysięcy aut, trzeba przyznać, że to sporo jak na maltańskie warunki.
Tłoczniej robi się, gdy wyspy odwiedzają turyści z całego świata, a takich każdego roku jest aż 1,5 mln. Faktycznie Malta jest chętnie odwiedzanym krajem, a powodów do tego jest co najmniej 320. Dlaczego tyle? Dlatego, że w stolicy, którą jest Valletta, jest właśnie tyle zabytków, co przy porównaniu do powierzchni daje najwyższy wynik na świecie, w przeliczaniu na jeden kilometr kw. Jednym z tych zabytków jest konkatedra św. Jana, w której znaleźć można wybrane dzieła Caravaggia, z których jedno jest podpisane!

Malta i jej bogactwo kulturowe

Językiem narodowym jest język maltański, w brzmieniu natomiast przypomina jakby połączenie arabskiego i włoskiego, to wszystko może być spowodowane semickimi naleciałościami i łacińską gramatyką. Oficjalnie używanym językiem na Malcie jest również angielski. To pozostałość po czasach kolonialnych. Do 1964 roku Malta znajdowała się pod panowaniem Korony Brytyjskiej, co bardzo łatwo zauważyć można na ulicach Valletty, ponieważ stoją tam popularne czerwone budki telefoniczne. Rozpoznawalny jest także lewostronny ruch.
Wcześniej przez kilkaset lat Malta była w posiadaniu Fenicjan i Kartaginy, Rzymian, Cesarstwa Bizantyjskiego, Arabów, Normanów i Królestwa Sycylii, a potem Zakonu Maltańskiego. Od 1974 roku państwo jest republiką, i wchodzi obecnie w struktury ONZ i Unii Europejskiej.

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *